Ak Parti’de Yozgat İl Başkanı kim olabilir?

Mevcut başkan Çelebi Dursun’un tekrar aday olmayacağını açıklamasının ardından kamuoyu merak içerisine girdi, “Yozgat AK Parti İl Başkanlığı görevini kim üstlenecek?” 

Her zaman ki gibi gözler Genel Merkez’deydi. Genel Merkez belirleyecek, delege seçecekti… Ancak beklenmedik hadiseler yaşandı. Çok sayıda adayın ismi konuşulurken iki aday adaylığını açıkladı.  Biri Mali müşavir Hüseyin Durusoy diğeri eski gençlik kolları başkanı Serkan Sönmez. 
Yani genel merkezin hayata geçirdiği ve uygulamakta direttiği tek adaylı seçim Yozgat’ta olmayacak gibi. Tabi atama ile seçime bile gerek görülmezse.
*
Atama kısmının olmadığını farz edelim…

Aylar öncesinden arşivini yaptığım ismi dikkatlice takip ediyorum. Bu isim eski İl başkanı Zekeriya Avşar… Hazırlayıp günü gelince yararlanacağım arşivde “Zekeriya Avşar yine gündemde” derken bu desteğin önümüzdeki süreçte kendisine “il başkanlığına aday ol” baskısına dönüşebileceğini öngörmüştüm.
Sosyal medyayı son dönemlerde oldukça etkili kullanmaya başladı. Dikkat çekici öneri ve özeleştirileri var.  Vatandaş tarafından da oldukça takip ediliyor. Önceki günde  Belediye başkanı Celal Köse ile bir görüşmede bulundu.

Elbette sıradan bir görüşme olmadı.  4 Aralık 2018 tarihindeki yazımı da okuyanlar iyi bilir. Hadi tekrar hatırlayalım, yıl 2008. Yerel seçimlere az bir süre kalmıştı. İktidar partisinden sadece iki aday adayı belediye başkanlığına başvurmuştu. Biri dönemin belediye başkanı Yusuf Başer, diğeri AK Parti ilçe başkanı Celal Köse idi. İki adayın bir özelliği vardı, bu da aynı zamanda partinin kırılma anıydı. Başer milletvekilleri ile birlikte Genel Merkez’in adayı olarak öne çıkmıştı, Celal Köse ise tüm teşkilatın. Hatta dönemin il başkanı Zekeriya Avşar da açıktan destek vermiş “ahde vefa” olarak kamuoyuna açıklamıştı.

Sonra mı?

Genel Merkez Yusuf Başer’den yana tercihini yaptı. Ardından İl başkanı Zekeriya Avşar’ı görevden aldı…

Şimdi tekrar bugüne dönüyoruz…

Celal Köse ile Zekeriya Avşar bugün tekrar yan yana gelmişse bir “ahde vefa” söz konusudur.

Ki Genel Merkez  10 yıl sonra Celal Köse’yi başkan adayı yaptıysa aynı Genel Merkez Zekeriya Avşar’ı da 11 yıl sonra  yeniden il başkanı olmasını isterse hiç şaşırmam. Partiyi toparlayabilecek nadir isimlerden biri.
*
METİN EROĞLU’NDAN İL BAŞKANLIĞINI ALMIŞTI
Yeni nesil bilmez, kimdir Zekeriya Avşar? AK Parti’de oldukça ağırlığı olan, mücadeleci,  herkese kapısı açık aynı zamanda Ankara’da Yozgat’ın talebini isteyebilen bir isim. Halen 2006 yılında kazandığı seçim, onun döneminde yaşananlar ve 2015 yılındaki tekrar adaylığı unutulmuyor.

Daha dün gibi…

2006 yılında il başkanlığı seçimi var.  AK Parti İl Başkanı Metin Eroğlu tek aday olarak seçime gireceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahi tek aday dolayısıyla bu programa katılmaya günler öncesinden karar veriyor. Seçime bir kaç gün kala Zekeriya Avşar  adaylığını açıklıyor.

Öyle ki  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahi konuşmasının sonunda kazanacağını düşündüğü  Metin Eroğlu’na desteğini göstermek için elinden tutup havaya kaldırıyor.

Buna karşın seçim sonucu mu?
Zekeriya Avşar açık ara fark ile seçimi kazanan taraf oluyor.  Erdoğan’ın “Madem aday vardı neden beni davet ettiniz” dediği bile söylendi.

YOZGAT TEŞKİLATI FESHEDİLDİ

2007 yılına gelindiğinde ise AK Parti Yozgat İl Başkanı olan Zekeriya Avşar  usulsüz bağış iddiası nedeniyle  gündeme gelmiş ve bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmişti.  Yargılama sürerken Genel Merkez  Avşar’ın aday olmaması için seçim tarihini bir kaç kez uzatmış ardından ise seçimi kazanacak güçlü bir aday bulamamıştı. 2009 yılına gelindiğinde ise  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “çekil talimatı” vermiş ancak Avşar adaylık için diretmiş ve  bunun üzerine Erdoğan, Yozgat il örgütünü feshetmişti.   Bir kaç yıl sonra ise Zekeriya Avşar ve yönetimine yargılandıkları davadan “beraat” kararı çıktı.

“BİZ İKTİDAR YAPTIK”

2015 yılına geldiğimizde ise Zekeriya Avşar tekrar il başkanlığına aday olmuş ve Harun Lekesiz ile çekişmişti. Ancak seçime çıkan olaylar damgasını vurdu. Bekir Bozdağ‘ın ve Süleyman Soylu‘nun Lekesiz’e destek için gelmesi, Avşar’ın listesinin kabul edilmemesi salonun karışmasına yolaçtı.

Zekeriya Avşar o gün “Süleyman Soylu yokken bu partide ben il başkanlığı yapıyordum. Hizmet ediyordum. Bu partinin bu günlere gelmesinde benim de emeğim var. ‘Birileri milletvekili olacağım’ diye dizayn yapmaya kalkıyor. Eğer 2015 seçimlerinde başarı bekleniyorsa, bu başarının sahibi Bekir Bozdağ olamaz, Süleyman Soylu olamaz. 2002’de bu parti muhalefetteydi. Biz bu partiyi iktidar yaptık o gün kimse yoktu.”  açıklamasında bulundu. Daha sonra yapılan seçimi ise Harun Lekesiz açık ara ile kazanmıştı.

TEKRAR ADAY OLUR MU?

Aradan geçen 5 yıl, başkanlığın üzerinden geçen 11 yıl ve 2006 il başkanlığı seçiminin üzerinden geçen 14 yıl söz konusu.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bilindik bir Zekeriya Avşar geçmişte ve bugün aynı görüntüyü çiziyor ancak geçen süreçte çok şeyler değişti.

Halen seçim sonuçları sorgulanmadı, kayıpların nedeni araştırılmadı. Bu parti içi rahatsızlığı her geçen gün artırıyor. 
Sosyal medyada Avşar açıklamalarıyla tekrar gündeme geliyor.

Eski il başkanı,  2020 yılı içerisindeki il başkanlığı seçiminde tekrar aday olur mu?

Ya da Genel Merkez ahde vefa örneği gösterip, eski başarılarla dolu günlerin özlemiyle  il başkanı ol der mi?  
Bunu zaman gösterecek.
*
Unutmadan…
AK Parti’de bir önceki il başkanı Harun Lekesiz mi?
Döneminde Ak Parti Yozgat’ta 4-0 yaptı, referandumdan yüzde 75 oranında rekor bir oyla evet oyu aldı, 13 ilçeyi sildi süpürdü. 
Metal yorgunluğunun dillendirildiği bir dönemde görevi bırakması istendi, yorulmadım diyerek görevi bıraktı.
2 milletvekili, 6 ilçe kaybedilirken merkez kıl payı kurtardı.
2023 seçiminde kayıplar ve başarılar dikkate alınırsa Yozgat Milletvekili sıralamasında ilk sırayı şüphesiz alır.

Orhan Kalabalık
25 Kasım 2020-YozgatSonsöz Gazetesi, www.yozgatsonsoz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir