BU SATIŞI KİMLER İSTEDİ?

2016 yılında Vali Konağı’nın satılması gündeme gelmiş ve İl Genel Meclisi oluşan kamuoyu tepkisi sonrası geri adım atmıştı. Bu kez İl Genel Meclisi gözünü İstanbul’daki öğrenci yurduna dikti. Tepkiler çığ gibi büyüyünce bu düşünceden vazgeçildi. Bunu Yozgat Milletvekili Yusuf Başer “Gurbet elde ocağımız yine tütmeye devam edecektir” diyerek duyurdu. Lakin akıllardaki cevap bekleyen soru “Kim yada kimler hangi amaçla buraların satışını istedi?”

VAZGEÇİLDİ

Yozgat kamuoyu, İstanbul Yozgatlılar Federasyonu’nun gayretleriyle  İstanbul’daki Yozgatlıların desteği ile hayata geçen yurdun İl Genel Meclisi tarafından satışa çıkarılacak olması haberiyle yankılanıyor. Satış kararında gelen tepkiler sonrasında vazgeçildi.

EĞİTİM İÇİN BAĞIŞLANMIŞTI

Hatırlanacağı üzere, 1960 yılında İstanbul’da yaşayan Yozgatlı bir aile, buradaki arsalarını öğrenci yurdu yapılması için İstanbul Yozgat Öğrenci Derneği’ne bağışlamış, daha sonra derneğin parasızlıktan kapanmasının ardından arsa tüzük gereği Yozgat Valiliği’ne geçmişti. Yıllarca atıl kalan arsa Fatih Belediyesi tarafından ise yeşil alan ve park olarak kullanılmıştı. Bu arsanın kayıtlarda çıkmasıyla birlikte Yozgat Valiliği ve İstanbul Yozgatlılar Federasyonu harekete geçip arsa tekrar alınmış sonrasında ise İstanbul Yozgatlılar Federasyonu, “Yozgat Kültür Merkezi ve Öğrenci Yurdu” yapmak için talepte bulunmuştu.  Talebin uygun görülmesiyle birlikte 2016 yılında çalışmalara başlayan federasyon 8 ay gibi kısa bir sürede İstanbul’daki Yozgatlıların yaklaşık 5 milyon liralık desteğini alarak binayı yapmıştı. 2017 yılında da 5 yıllık bir sözleşme imzalandı.  Bu bina  Yozgatlıların bir araya gelmesine vesile olan etkinliklere ev sahipliği yaptığı gibi 200’e yakın öğrenciyede yurt olarak hizmet vermeye başladı.

VEKİLLER DEVREYE GİRDİ

Kamuoyunda İstanbul Yozgatlılar Federasyonu’nun yurt olarak kullandığı binanın satışa çıkarılacak olması oldukça büyük tepki çekti. Devreye Yozgat Milletvekilleri Ali Keven, Ethem Sedef ve Avukat Yusuf Başer girdi.

Yozgat Milletvekili Yusuf Başer sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Yozgatlı Hayırseverlerimizin katkılarıyla yapılan İstanbul Yozgatlılar Federasyonu tarafından işletilen, İstanbul’daki yurt binamızın arsasının satışı Yozgat sevdalılarımızın girişimleri sonucu iptal edilmiştir. Yurt binamız ve sosyal tesisleri Yozgatlılarındır. Dernek, vakıf ayrımı gözetmeksizin tüm Yozgatlılarımıza hizmet verecektir. Gurbet elde ocağımız yine tütmeye devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP BEKLEYEN SORU…

Öte yandan ise akıllara yine şu soru geldi, “2016 yılında Vali Konağı’nın ve ardından da İstanbul’daki Yozgatlıların desteği ile yapılan yurt binasının satışa çıkarma düşüncesi hangi amaçla, hangi nedenle kim yada kimler tarafından istendi?” kamuoyu bu sorunun yanıtını merak ediyor.

<script data-ad-client="ca-pub-3265283578478690" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir