ÇEVRE YOLU YAPILAMIYOR

Yozgat çevre yolunda tuhaf gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 2020 yılı için “ihaleye çık talimatı” söz konusuydu. Kamuoyu Yozgat Milletvekili Ali Keven’in soru önergesiyle öğrendi ki  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bu talimatı pekte dikkate almadığı ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde kamuoyuna bir açıklama yapılması bekleniyor.

YILLARDIR YAPILAMIYOR

Yozgat’a yapılması düşünülen çevre yolu, söz verilmesinin üzerinden 8 yıl geçmesine karşın henüz yapılamadı. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 2012 yılında söz vermiş ardından ise çalışmalar başlamıştı fakat o çalışmalar bir türlü hayata geçmedi. Yaşanan gelişmelere baktığımızda Yozgat’a çevre yolunun yapılması çok zor görünüyor. Ülkenin her tarafına yollar yapılırken, ilçelere dahi çevre yolu hayata geçerken, söz verilen Yozgat’a 26 km.’lik bir çevre yolunun yıllardır yapılamayışı gerçekten çok düşündürücü.

SÖZ 2012’DE VERİLDİ

2012 yılında Başbakan Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde Yozgat’a  yaptığı ziyarette çevre yolu sözü vermişti. Ardından yapılan girişimlerde ise hemen yapımına başlanacağı sanılıyordu. Ancak aradan geçen yıllar yapımının söylenildiği kadar basit olmadığını gösterdi.

SADİR DURMAZ ÇOK TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Bu durum muhalefetinde çok tepkisini çekmişti.  2015 yılında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve eski Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, “Yozgat çevre yolu da yalan oldu” diyerek tepki göstermiş üniversitelilerin sosyal medya paylaşımındaki “Aşk dediğin Yozgat yolu gibi olmalı, hiç bitmemeli” ifadelerine yer vermişti.

YUSUF BAŞER TEK KALDI

Takipçiliği ile bilinen Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’in ise bu konuda gayretleri çevre yolunun hayata geçmesini sağlayamadı. 2018 yılında çevre yolunun yatırım programına girmesi için çok mücadele verdiğini belirtmesine karşın hayata geçmemesi Başer’in yalnız kalması olarak yorumlandı.

KARAYOLLARI HEP TEKLİF EDİYOR

Tarih 2019 yılını gösterdiğinde ise Karayolları Bölge Müdürü  Ahmet Turan Gülhaş, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında çevre yolu konusunda da bilgi vermiş, ‘Yozgat çevre yolu 26 kilometre uzunluğunda olup, 2020 yatırım programına teklifi yapılmıştır’ ifadelerini kullanmıştı.

Akıllara doğal olarak daha önceki açıklamalar geldi. Yozgat Çevre Yolu’nun proje çalışmalarının Bölge Müdürlüğü tarafından tamamlandığı kaydedilmişti. Aynı açıklamada, ”Çevre Yolunun 2018 yılı Yatırım Programına alınması için teklifi yapılacak olup, yatırım programı kapsamına alınması durumunda ihale edilmesi planlanmaktadır’’ ifadeleri yer almıştı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI DEVREYE GİRDİ

Yozgat Sonsöz gazetesi yazarı Orhan Kalabalık’a açıklamada bulunan  Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat’ın sorunları dahilinde çevre yolu ile ilgilide girişimlerde bulunduklarını söyledi. Köse, projesinin tamam olduğunu belirterek, “3 ay önce yaptığımız toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, Karayolları Müdürüne 2020 yılında ihaleye çık yönünde direkt talimatını verdi” dedi.

ULAŞTIRMA BAKANINA ZİYARET

Öte yandan ise geçtiğimiz aylarda Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, beraberinde Yozgat Valisi Kadir Çakır ve Belediye Başkanı Celal Köse ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı ziyaret etti. Ziyarette Bakan Turhan’la  Hızlı Tren, havalimanı, havalimanı bağlantı yollarının yapılması, şehir geçişi ve çevre yolu projelerinin görüşüldüğü belirtildi.

Ali KEVEN ULAŞTIRMA BAKANI’NA SORDU

Talimatlar ve görüşmelerin ardından ise  Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven de çevre yolu ile ilgili gelişmeleri ve yazılı soru önergelerine gelen cevaplar hakkında bir açıklama yaptı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na Yozgat çevre yolu ile ilgili sorulan sorulara gelen özet cevap ile ilgili konuşan Keven,  “Uzun zamandır Yozgat’ta gündemde olan çevre yolu ile ilgili Sayın Bakan’a sorular yönelttim. Gelen özet yazıda ise bu yolun ihale bilgileri ve tarihleriyle ilgili bir cevap bulunmamaktadır. Yolun 26 kilometre olduğu bilgisi verilmektedir. Yol güzergâhı üzerinde yapılacak kamulaştırma işinin ise Yozgat Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından yapılacağı belirtilmektedir. Böyle bir kamulaştırma işleminin neden Karayolları Genel Müdürlüğü’ne değil de Yozgat Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından yaptırılmak istendiği izaha muhtaçtır.
Sayın Bakan’a Yozgat Belediyesi’nin ve İl Özel İdaresi’nin bu maddi yükün altından nasıl kalkması düşünülmektedir diye soruyorum. Kamulaştırma işleminin bu şekilde sürüncemede bırakılması çevre yolunu yapmamak için bir gerekçe midir? Yozgat kamuoyu bir cevap bekliyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI TALİMAT VERMİŞTİ…

Yozgat’ın çevre yoluna olan ihtiyacı gün gibi orta da iken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın devreye girip Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 2020 yılı için “ihaleye çık talimatı” söz konusuyken,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Yozgat çevre yoluyla pek alakadar olmaması ve aradan geçen sürede de bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmaması kafalarda soru işareti oluşturdu. Kamuoyu önümüzdeki günlerde yapılacak bir açıklama ile bu konuyu açıklık getirilmesi bekleniyor. Olası bir sessizlik ise şüphesiz  kamuoyunu çevre yolunu yapmamak için gerekçe oluşturuluyor düşüncesine sevk edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir