Meclis Başkanı İskender Nazlı Açıkladı

İstanbul’da bulunan ve İstanbul Yozgatlılar Federasyonu tarafından işletilen yurt binasının Yozgat İl Özel İdaresi tarafından satışa çıkarılması İl Genel Meclisi gündemine alınmış ve bu kamuoyunun tepkisine neden olmuştu. İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, bu teklif yazısının  geçtiğimiz aylarda Başmüfettişi olarak atanan Vali Kadir Çakır tarafından verildiğini açıkladı.

YAZI VALİ KADİR ÇAKIR’DAN

Çamlık gazetesinin haberine göre, Yozgat’ta 1.5 yıla yakın görev yapan, otoritesi ile dikkat çeken Vali Kadir Çakır tarafından Mart ayında İl Genel Meclisi’ne yazdığı teklif yazısında İstanbul’daki yurdun satışından doğacak gelirin Yozgat genelindeki bütün köylerin altyapılarına kullanılmak istendiği ortaya çıktı.  İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı ise bu teklif yazısını yaşanan salgın nedeniyle değerlendiremediklerini belirtti. Nazlı, “Bu nedenle İstanbul’a gidemedik ve yerinde  incelemesini yapamadık” dedi.

VALİ İSTERSE…

Yine haber de Meclis Başkanı İskender Nazlı  şu ifadelere yer verdi: “Vali Bey’in takdiridir bu. Gündeme almamız kanuni zorunluluktur. Vali Bey isterse satışını yaptırır, isterse bekletir. Meclisin satmak ve satışa çıkarmak gibi bir yetkisi yoktur” dedi.

VEKİLLERDEN SATILMAYACAK SÖZÜ

Öte yandan  ise hafta sonu yapılan meclis toplantısında görüşülen yurt binasının akıbeti ise komisyon üyeleri tarafından yapılacak incelemenin ardından belli olacak.  Yozgat Milletvekili Yusuf Başer “Gurbet elde ocağımız yine tütmeye devam edecektir” diyerek satışının yapılmayacağını duyurmuştu, yine Yozgat Milletvekili Ethem Sedef’de “Valimiz ve il genel meclisimiz üzecek bir karar almayacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

İNANDIRICI GELMEDİ…

Vali Kadir Çakır’ın İstanbul’daki yurt binasının satışından doğacak gelirle  yapılması düşünülen hizmeti kamuoyunca pekte inandırıcı bulunmadı. Oysaki satılması düşünülen o  yurt binası Yozgat’ın dışarıda uzayan kolu, birleştirici gücü olmuştu. Çakır’ın bu yöndeki kararı bir anda gözlerin önceki valilere de çevrilmesine yol açtı. Son dönemlerde Valilerin giderayak kararları dikkat çekiyor. Bir sonraki haberde bunun incelemesini yapacağız.

 

<script data-ad-client="ca-pub-3265283578478690" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir