Şifa Hastanesi’nin Satışında Beklenen Gelişme

2006 yılında faaliyetine başlayan 2014 yılında kapanmak zorunda kalan Özel Şifa Hastanesi’nin yeri banka tarafından satışa çıkarılmış, Yozgat Belediyesi ise bu binayı almak için harekete geçmişti. Geçen ay ihalesi yapılan hastaneyi Yozgat Belediye’sinin elinden ise AK Partili Belediye Meclisi üyesi almıştı. İhalenin iptal edildiği, AK Partili Meclis Üyesi’nin ise ihraç talebi ile disipline sevkedildiği iddia edildi.

ŞİFA HASTANESİ YİNE GÜNDEMDE

2006 yıllında Yozgat’ın en kapsamlı hastanesi olarak hayata geçen ve Yozgat’ın sağlık standardını yükselten Özel Şifa Hastanesi, yaklaşık 300 sağlık çalışanı ile Yozgat sınırlarını aşmış komşu illerden dahi hasta kabul etmeye başlamıştı. Bugünün rakamı ile aylık Yozgat ekonomisine yaklaşık 4 milyon liralık katkı sağlayan, 2013 yılında yapılan yatırımlar ile dikkatleri üzerine çeken hastane 2014 yılında ansızın kapandı. Kapanması ile yıllarca tartışma konusu olan hastane şimdi satışıyla da gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

BELEDİYE ALMAK İSTEDİ

Bugünün şartlarında bu hastanenin aynı düzenle hayata geçmesi için en az 100 trilyonluk bir yatırım gerekirken, Şifa hastanesi ne yazık ki değerlendirilip tekrar ayağa kaldırılmak yerine yıllarca atıl halde beklemeye terk edildi. Geçtiğimiz aylarda ise borcu dolayısıyla bir banka tarafından satışa çıkarılmasının ardından  harekete geçen Yozgat Belediyesi, 4 katlı hastanenin yerini almak için  meclis toplantısından yetki almıştı.

AK PARTİLİ MECLİS ÜYESİ ALDI

Geçen ay yapılan ihalede Yozgat Belediyesi’nin hastaneyi almasına kesin gözüyle bakılırken ihaleye katılan AK Partili Belediye Meclis Üyesi  ve ailesinin 11.5 milyona ihaleyi kazanması kamuoyunda büyük yankı yarattı. Bunun üzerine Belediye Başkanı Celal Köse, hukuka uygun ama usule uygun olmadığını belirtip, açık ve net ifadelerle ihaleyi kazanan meclis üyesine çağrıda bulunmuştu. Köse  “Onlara çağrımız şudur ki bu işten feragat etsinler. Bu işten çekilsinler. Bu emir değildir ama tavsiyedir. Bizim böyle bir düşüncemiz var”

SATIŞ İPTAL, İHRAÇ SÖZKONUSU

Çamlık Gazetesinde BayÇamlık köşesinde yer alan ifadelere göre, aradan geçen bir ayın sonunda önemli gelişmelerin yaşandığı, ihalenin iptal ediği, ihaleyi alan meclis üyesinin Ak Parti’den ihracı için disiplin kuruluna sevk edildiği yer aldı. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili bir açıklama yapılması bekleniyor.

PARK ALANINDAN ÇIKARILMAYACAK

Öte yandan daha önceki açıklamasında Başkan Celal Köse buranın yeşil alan olarak kalacağını da belirtmişti. “Burası şehir imar planında yeşil alana ayrılmış bir yerdir” diyen Köse, “Yozgat’ımızın, Yozgatlı arkadaşlarımızın ve oradaki mahalledeki ikamet eden kişilerin ve oraya gelenlerin yeşil alan olarak kullanılması için önceki belediye meclisimizden çıkan bir kararla orası yeşil alana çevrilmiştir. Bu ve bundan sonra da kesinlikle oradaki yeşil alanın aslı değiştirilmeden yeşil alan olarak kalacaktır. Bizde burada durduğumuz müddetçe encümen üyelerimiz, belediye meclis üyelerimiz burada olduğu müddetçe de kesinlikle ve kesinlikle ora park alanından çıkartılmayacaktır. Bunu da bilgi için özellikle kamuoyu ile paylaşmak istedim” ifadelerini kullanmıştı.

 

<script data-ad-client=”ca-pub-3265283578478690″ async src=”https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”></script>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir