ULAŞTIRMA BAKANI YOZGAT’TA…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün Yozgat’a geliyor. 2012 yılında söz verilen “Çevre Yolu” ile ilgili Bakanı’n bir açıklama yapması bekleniyor.

Hızlı tren çalışmalarını yerinde incelemek için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün Yozgat’a geliyor. Şüphesiz gözler yıllardır hayata geçmeyen çevre yolu ile ilgili yapılacak açıklamada. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 2020 yılı için “ihaleye çık talimatı” söz konusuydu. Kamuoyu Yozgat Milletvekili Ali Keven’in soru önergesiyle öğrendi ki  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu talimatı hayata geçirmekte pekte kararlı değildi.  Aylardır bu konuyla ilgili beklenen açıklamanın bugün ki program ile açıklığa kavuşması bekleniyor.

SÖZÜN ÜZERİNDEN 10 YIL GEÇTİ

Yozgat’a yapılması düşünülen çevre yolu, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından 2012 yılında söz verilmişti. Aradan geçen 10 yılda ülkenin her tarafına yollar yapıldı, ilçelere dahi ama söz verilen 26 km.lik çevre yolu maalesef Yozgat’ta hayata geçmedi. Bu kadar büyük projelerin hayata geçtiği ülkemizde bu kadar küçük bir yolun yapılamayışı oldukça düşündürücü olarak yorumlanıyor.

ŞEHRE OLUMSUZ YANSIDI

Çevre yolunun hayata geçmeyişi şehri geri dönülemez ciddi sorunlara yol açtı. 10 yılda şehrin içindeki yol artık kilitlenme noktasına gelmekle kalmadı yapılaşmada da büyük sorunlara yol açtı. Çevre yolu ile iki dağın arasından çıkıp açılması beklenen şehir ne yazık ki çevre yolu yapılmayınca dikey olarak açıldı. Yüksek katlı binalar ile çarpık yapılaşma bugün en büyük sorun. İki dağ arasına sıkışan Yozgat’ın artık ne yolları ne caddeleri kaldırmıyor.

ALİ KEVEN AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz süreçte Yozgat Milletvekili Ali Keven bu konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sorular sormuş ve aldığı cevapları kamuoyuna açıklamıştı.

Keven,  “Uzun zamandır Yozgat’ta gündemde olan çevre yolu ile ilgili Sayın Bakan’a sorular yönelttim. Gelen özet yazıda ise bu yolun ihale bilgileri ve tarihleriyle ilgili bir cevap bulunmamaktadır. Yolun 26 kilometre olduğu bilgisi verilmektedir. Yol güzergâhı üzerinde yapılacak kamulaştırma işinin ise Yozgat Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından yapılacağı belirtilmektedir. Böyle bir kamulaştırma işleminin neden Karayolları Genel Müdürlüğü’ne değil de Yozgat Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından yaptırılmak istendiği izaha muhtaçtır. Sayın Bakan’a Yozgat Belediyesi’nin ve İl Özel İdaresi’nin bu maddi yükün altından nasıl kalkması düşünülmektedir diye soruyorum. Kamulaştırma işleminin bu şekilde sürüncemede bırakılması çevre yolunu yapmamak için bir gerekçe midir? Yozgat kamuoyu bir cevap bekliyor” demişti.

GÖZLER İKİ İSİMDE

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile bugün Yozgat’a gelecek olması kamuoyunda çevre yolu ile ilgili gelişmelerin artık sonlanacağı şeklinde yorumlanmaya başlandı. Bakan’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı hemşerimiz Fuat Oktay ile birlikte Yozgat halkına çevre yolunun müjdesini vereceği düşünülüyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir