VALİ ÇERKEZ KÖYÜNDE

Çerkez Sürgünü’nün 157. Yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da hüzünle anıldı.  Hayatını kaybedenler için 157 hatim okunan anma etkinliğinde konuşan Vali Ziya Polat çok zor bir coğrafyada olduğumuzu belirtip birlikteliğin önemine dikkat çekti.

21 Mayıs 1864 yılında Çarlık Rusyası tarafından Çerkez toplulukları, başta Osmanlı toprakları olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sürgüne tabi tutuldu. Resmi olmayan rakamlara göre 1,5 milyona yakın Çerkez bir ay içerisinde sürgün edildi. Açlık, yoldaki şartlar, salgın hastalıklar gibi nedenlerden dolayı yaklaşık 500 bin Çerkez hayatını kaybetti. Çerkezlerin birçoğu Anadolu’da Ordu, Samsun, Tokat, Amasya, Sinop, Yozgat, Düzce, Adapazarı, Kocaeli’ye yerleştirildi. İnsanlık tarihine “kara leke” olarak geçen Çerkez sürgünü, her yıl Türkiye’de yaşayan Çerkezler tarafından da anılıyor, ağıtlar yakılıyor.

BÜYÜK SÜRGÜN ANILDI

Yozgat’ta ise Çerkez Sürgünü’nün 157. Yılı anma etkinlikleri Sarıkaya’nın Kargalık köyünde yapıldı. 157 hatim okunan etkinlikte Çerkez Sürgününde ve Kudüs’te hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimiz için dualar edildi. Anma etkinliği için Çerkez köyü olan Kargalık köyüne gelen Vali Ziya Polat Cuma namazını köy camisinde kıldı. Namaz sonrasında cami havlusunda köylülerle ile biraya gelen Vali Ziya Polat hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmet ve minnetle andıklarını belirttiği konuşmasında çevremizde yaşanan olaylara dikkat çekti. Polat “Bu coğrafya zor bir coğrafya. Birlik ve beraber olduktan sonra hepsiyle mücadele edecek güce sahip olacağız.” dedi.

VALİ UMUT SAÇTI

Cuma namazı öncesi ve sonrasında çocuklarla yakından ilgilenen, onlara çeşitli oyuncaklar vererek sevindiren Vali Polat köylülerle de sohbet etti. Şüphesiz en büyük sorun kurak giden mevsimdi. Vali Polat’ın talimatıyla tekrar saflar tutuldu bu kez ise eller yağmur duası için havaya kalktı. Vali Polat’ın sıcakkanlı yaklaşımı ve köy halkıyla yaptığı sohbet görülmeye değerdi. Öyle ki köyde yaşanan telefon sorununu Vali Polat anında ilgilileri arayarak çözüme kavuşturmuş olması köylüleri özellikle çocukları öğrenci olan ve internete bağlanamayan aileleri sevindirdi. Köyün su ve yol sorunu içinde ayrıca talepler söz konusu oldu.

TARİHİ YAPILARI GEZDİ

Çerkez köyünde şehit ailelerini de ziyaret eden Vali Polat daha sonra tarihi camide incelemede bulundu. Büyük Sürgünün ardından Yozgat’a gelen Çerkez halkının 1880’li yıllarda köyde yaptığı ve 2018 yılında Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan ancak bir ilerleme sağlanamayan tarihi camide incelemelerde bulundu. Vali Polat’a verilen bilgilerde hazırlanan projeler ile yaklaşık maliyetinin çıkarıldığı ve projenin onaylanmasının beklenildiği ifade edildi.  Bu caminin ileride Kafkas müzesi yapılması düşünüldüğü de kaydedildi.

Son olarak ise, Roma döneminden kalan ve birinci derece sit alanı olan Soğuk Hamamı’da inceleyen Vali Polat burayla ilgili araştırma yapılması sözü verdi. Soğuk Hamamın korunmaya alınması ile birlikte yanına yapılacak bir parkla köy halkına yararlanacağı bir alan olması öngörülüyor.

Kargalık köyündeki anma programına Vali Ziya Polat ile birlikte Sarıkaya Kaymakamı Selami Işık ve Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel’de katıldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir