Yer Teslimi Yapıldı

Çapanoğlu Büyük Cami çevre düzenlemesi pandemi nedeniyle 7 ay gecikmeli başladı. 20 milyon liraya ihale edilen projede yer teslimi yapılarak çalışmalara başlandı. Belediye Başkanı Celal Köse, şehrin nefes alabileceği tarihi dokunun ortaya çıkacağı bir proje olacağını ifade etti.    

Yaklaşık 10 ay önce  Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çapanoğlu Büyük Cami çevresinde düşünülen projeyi yerinde incelemiş, projeye 10 milyon lira hibe, 10 milyon lirada kredi olmak üzere toplam 20 milyon liralık destek vereceklerini, projenin ise 2020 Mart ayında başlayacağını söylemişti. Pandemi nedeniyle proje 7 ay gecikmeli başladı.

GÜZEL GÖRÜNÜME KAVUŞACAK

Belediye Başkanı Celal Köse, Çapanoğlu Büyük Camisi çevre düzenlemesi projesinde yüklenici firmaya yer teslimi yapıldığını belirterek, projede 270 araçlık kapalı otopark, kültür merkezi, aşevi, sosyal alanlar ve meydan olacağını ifade etti. Köse “Projemizin tamamlanmasıyla birlikte tarihi Çapanoğlu Büyük Camisi etrafı güzel bir görünüme kavuşacak.” dedi.

İHALE BEDELİ 20 MİLYON LİRA

Projenin 20 milyon liraya ihale edildiğini belirten Köse, “Hemen hemen 4 yıldır Büyük Camii çevremiz tabiri caizse halk meydanı gibiydi. Daha önceki dönemlerde de belediye başkanlarımız Büyük Camii çevresinde çalışmalar yaptılar ve belirli yerlere kadar getirdiler ama yeterli olmadı. Sonrasında biz göreve geldikten hemen sonra özellikle şehrimizin kimliği olan tarihi dokumuzun herkes tarafından bilindiği Çapanoğlu (Büyük) Camii’nin  çevresini bu projeyi ihya ederek, biran önce şehrimize kazandırmak için  elimizden gelen gayreti gösterdik. Bu projemizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza açtığımızda destek olacaklarını ifade ettiler. Bizim de memnuniyetimiz arttı ve biran önce bu projeyi hayata geçirmek için hep birlikte çalışmalarımıza başladık. Geldiğimiz nokta itibari ile de kamulaştırma işlemlerinin pek çoğunu yaptık. Diğer kamulaştırma yapamadığımız yerleri acele kamulaştırma ile birlikte de yapıp tam 1 ay sonra kendimize ait olan arsayı kazandırmış olacağız. Bu arada Toplu Konut İdaremiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve belediyemiz iş birliği ile ihalemizi yaptık. Yaklaşık 20 Milyon TL bedelli bir ihaleydi. İhaleyi bir firmamız aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyemiz tarafından da yer teslimi yapıldı. Müteahhit firmamız inşaat ve hafriyat çalışmalarına başladı.  Çapanoğlu (Büyük) Camimiz de merkezimizde bulunan göz bebeği bir camiimiz. Yaklaşık 10 bin metre karelik bir proje alanımız var. Bu proje alanı içerisinde yeni tip lavabolarımızın, kültür evimizin, kültür merkezimizin olduğu  ve aynı zamanda da imalathanemizin, aşevimizin olduğu ve özellikle daha öncesinde de bizim seçim çalışmalarında bahsettiğimiz hocalar kahvesi kültürümüz vardı bizim o kültürü yeniden ihya edeceğimiz bir şekilde hocalar kahvesi kültürünü de yaşatacağımız bir alan da inşa edeceğiz. Yozgatlı halkımızın özellikle Büyük Camii çevresinde bulunan hemşehrilerimizin vakitlerini geçirebileceği ve şehrimizin nefes alabileceği tarihi dokumuzun ortaya çıkacağı bir proje. Bu projede emeği geçen başta Cumhurbaşkanımıza, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımıza, milletvekillerimize, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza başta şahsım adına ve şehrim adına teşekkür etmek istiyorum. Gelecek sene bu zaman inşallah bu proje tamamlanmış olacak ve vatandaşlarımız burada güzel bir alana sahip olacak.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir