YOZGAT’TA KURAKLIK…

Son yılların en büyük kurak kışı yaşanıyor.  Yozgat aylardır ciddi manada yağış alamadı. Bu durum hem vatandaşı hem de tarımla uğraşan çiftçiyi derinden endişelendiriyor.

2019 yılında kendini hissettiren 2020 yılında ise ciddi boyutlara ulaşan kuraklık her geçen gün derinleşiyor. Küresel ısınmanın en büyük etkilerinin görüleceği bölgede yeralan Türkiye’de çok sayıda şehirde tehlike sinyalleri çalmaya başladı. Kuraklığın etkisi ile göletler kururken barajlarda ise su seviyesinde ciddi oranda düşüşler yaşanıyor. Yozgat’ta ise  aylardır yağış olmaması hem vatandaşı hem çiftçiyi kara kara düşündürüyor.

KAÇ GÜNLÜK SUYUMUZ VAR?

2019 yılında yaşanan kuraklık ilk olarak İstanbul tartışması ile gün yüzüne çıktı. Daha önceki açıklamalarda  İstanbul’un içme suyu sorununun 2040 yılına kadar çözüldüğü, sonradan ise pekte durumun öyle olmadığı, İstanbul’da havaların bir kaç ay daha böyle gitmesi durumunda susuzlukla karşı karşıya kalınacağı açıklanmıştı. Bu durum doğal olarak Yozgatlıları da düşündürmüştü. Acaba Yozgat’ta durum nasıldı? Çünkü Yozgat’ta da Musabeyli barajı hayata geçmiş ve uzun yıllar su sıkıntısı olmayacağı söylenmişti.

Vatandaşın merakla beklediği yanıt ise İleri gazetesi’nin haberinde cevap bulmuş, 30 yıl su sorunu yaşanmayacağı belirtilmişti. Ancak son 1 yılda istenilen yağışın oluşmaması  ve ülke genelinde manzaranın aynı olması ister istemez endişeleri beraberinde getiriyor. Ne kadar su rezervimiz olduğu ve şehrin  kaç günlük suyu kaldığı ise şüphesiz yetkililerin yapacağı açıklamayla belli olacak.

ÇİFTÇİLER DÜŞÜNCELİ

Türkiye’nin tahıl ambarlarından biri olarak kabul edilen Yozgat’ta çiftçiler önceki yıllara oranla bu kez yağışsız bir mevsimde ürünlerini ekme durumunda kaldılar.  Tarlalara giden çiftçiler bekledikleri yağışın olmaması nedeniyle kurumuş toprak karşılaşıyorlar. Bu tablonun sürmesi halinde çiftçinin ekonomik, ülkenin ise kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir