YOZGAT’IN KORONA FATURASI

Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün Yozgat’taki etkilerini ele aldığı köşe yazısında dikkat çeken rakamlara yer verdi.

İŞTE RAKAMLAR…

Kiracı, 2020’nin Mart’ından bugüne değin Yozgat’ta koronavirüs salgını yüzünden il merkezinde, ilçelerde, kasaba ve köylerde kaybettiğimiz toplam hasta sayısının yaklaşık 700 kişi olduğunu paylaştı. Yazısında, koronavirüse yakalanan hasta sayımızın da 40 bin kişiye ulaştığına yer veren Kiracı, koronavirüse yakalanan hastalarımızın sayısı ise temasta bulunanlarla birlikte yaklaşık 100 bin kişi olduğunu kaydetti.

HASTA SAYISI DÜŞTÜ

Kiracı koronavirüse karşı etkili bir mücadele verildiğini bununda rakamlara olumlu yansıdığını ifade etti. Kiracı “Sağlık Bakanlığı’nın aldığı sıkı tedbir ve kısıtlamaların yanı sıra Yozgat Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü, il düzeyinde Filyaslon ve İzolasyon ekiplerini oluşturup evlerde karantina altında tedavi edilen hastaların kontrolünü sağladılar. Evlerdeki hastaların dışarı çıkışları ve sokaktaki diğer insanlarla temaslarını önlemiş oldular. Filyasyon ve izolasyon ekiplerinin çalışmalarına Yozgat Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de etkili destek verdiler. Tabii bu arada Yozgatlı vatandaşlarımızın da ‘ maske ,mesafe ve hijyen’ kurallarına genelde ciddi bir şekilde uymaları koronavirüsle mücadele olumlu sonuçlara vesile oldu. Neticede bugün ki aşamada Şehir hastanesinde tedavi görmekte olan hasta sayısı 350’lerden 80’lere indi . Yani korona virüslü hasta sayısı dörtte bire düştü.”

AŞILAMA BAŞLADI

Kiracı “Pandemide kaydedilen rahatlamanın sonucunda Şehir hastanesinde koronavirüs dışındaki hastaların ameliyat ve tedavilerine başlandı .Bu arada Yozgat’ta 2 gün içerisinde merkez ve ilçelerdeki 3 bin700 sağlık çalışanı aşılandı. Evlerde karantina altındaki hasta ve temaslı vatandaş sayısı da aynı oranda azaldı.” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamını okumak için…

https://www.yozgatgazetesi.com/saglik/yozgat-ta-koronavirues-yuezuenden-10-ayda-700-kisi-hayatini-kaybetti-147315.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir